„A magyar emberek hisznek az erős forintban. Jó okuk van erre, mert tudják, ha a forint gyenge, akkor emelkednek az árak, és ez lerontja az ő munkájuk értékét, leértékeli a keresetüket.” – 2003. február 6-án még így vélekedett Orbán Viktor a gyenge forintról, és teljesen igaza volt.
Minél gyengébb a forint, annál kevesebbet ér a fizetésünk, annál több törlesztőrészletet kell havonta kicsengetnünk, és annál drágább a családi utazás. Külföldön és belföldön egyaránt. Az üzemanyag lassan megfizethetetlen, a devizahitelesek helyzete pedig egyre kilátástalanabb.
Egy átlagos lakáshitel havi törlesztőrészlete a kormányváltás pillanatában még 67 384 forint volt. Ezt az összeget önmagában az árfolyam emelkedése 89 908 forintra duzzasztotta. A különbség több mint 22 000 forint. Ez csaknem a fele annak az összegnek (47 000 forint), amiből Zsiga Marcell fideszes országgyűlési képviselő szerint biztosan meg lehet élni.
De nem csak a devizahitelesek életét nehezíti meg a forint gyengülése, hanem mindenkiét. Az állítólagos rezsicsökkentéssel csak kiszúrja a szemünket a kormány, a szándékos forintgyengítés miatt ugyanis ennek a legfeljebb pár ezer forintos megtakarításnak a sokszorosát veszítjük el.
Szembesítésünkben a Magyar Nemzeti Bank árfolyamra és a háztartási szektor hitelállományára vonatkozó statisztikáit, a KSH üzemanyagárra és külföldi utazásokra vonatkozó adatait, illetve a Portfolio.hu devizaalapú lakáshitelekre vonatkozó elemzését használtuk fel. A külföldi utazások tipikus költségeire pedig a következő oldalakról gyűjtöttünk információkat: síbérlet, kastélylátogatás, cukrászda, múzeum, hostel,étterem.